O kapele

CRUADALACH je české osmičlenné folkmetalové těleso s houslemi, flétnami a šalmajemi v koncertním obsazení. Pro kapelu jsou charakteristické velmi živelné shows vedené energickým frontmanem. Repertoár Cruadalach byl v počátcích ovlivněn především středověkými a irskými motivy, kapela ale později nachází vlastní identitu a styl, v němž se protíná více metalových žánrů. Texty písní, psané zejména v angličtině (dříve i v češtině), reflektují lidské zkušenosti i hodnoty a obecně spiritualitu lidského bytí.

Cesta do historie Cruadalach:

2017: Cruadalach vyhrává národní soutěž metalových kapel “Spark Fresh Blood 2016”. Pokračuje v benefiční činnosti pro oběti požáru v klubu Colectiv.

2016: Kapelu opouští frontman Randál, kytarista Tom a bubeník Datel. Nahrazují je Petr na postu zpěváka, Halfred na kytaře a Tom Kasprzyk na bicích. Cruadalach se účastní natočení benefiční kompilace “Back to Life – A Tribute to Goodbye To Gravity” pro oběti požáru v rumunském klubu Colectiv, vydané pod rumunskou divizí labelu Universal.

2015: S pomocí crowdfundingové kampaně vydává Cruadalach nové CD “Rebel Agains Me”. CD vychází pod hlavičkou MetalGate. Kapela se začíná v rámci koncertů věnovat benefiční činnosti.

2013 – 2014: Kapela odjíždí desítky českých i zahraničních koncertů ročně, stejně jako v předchozích letech. Opouští ji violoncellista Filip a místo něj nastupuje houslistka Eliška.

2012: Zaniká label Black Bards, kapela supportuje vídeňský Paganfest s Eluveitie, Korpiklaani, Solstafir, Equilibrium a dalšími, odehrává desítky koncertů v klubech a na festivalech. Odchází kytarista Aleš a místo něj nastupuje Tomův kamarád Pigboss.

2011: V únoru Cruadalach vydávají EP “Agni – Unveil What´s Burning Inside” v časopise Pařát, v listopadu pak CD “Lead Not Follow” u německého labelu Black Bards s českou licencí u MetalGate. Black Bards kapelu vysílají na turné zejména po Německu headlinované kapelami Suidakra a Waylander.

2010: Cruadalach vydávají první demo “V rytmu staré krve”, jedou turné s Abstract (SK) a Six Degrees of Separation, sestavu kapely doplňuje basák Ondra. Nakrátko se vrací Gabriela (violoncello), která pak v září kapelu definitivně opouští. Konají se první výměnné koncerty pořádané společně se zahraničními kapelami, pod hlavičkou Samhainfest (později i Beltinefest).

2009: Kapela získává jméno, přidává se Filip (violoncello), Tom (kytara) a nakonec Randál (zpěv, texty) a v září kapela vyráží na své první tour po ČR a SR společně s Dissolving of Prodigy.

2008: Datel, Aleš, Honey a Petra začínají zkoušet v nově vznikajícím tělese společně s Petrem Staňkem (zpěv, kytara) a Gábinou (violoncello), kteří projekt opustí před spuštěním.

DISCOGRAPHY

2015: REBEL AGAINST ME (CD)

METALGATE

2011: LEAD NOT FOLLOW (CD)

BLACK BARDS / METALGATE

2011: AGNI – UNVEIL WHAT´S BURNING INSIDE (EP)

PAŘÁT MAGAZINE

2010: V RYTMU STARÉ KRVE (demo)

digital release, self-released

{:}{:cz}

Share: